Naše chovatelské zaměření

 

Plány do budoucna

Začali jsme jako malá a jen velmi nenápadně se rozrůstající chovatelská stanice. Našim svěřencům se snažíme maximálně věnovat, a to se hůře realizuje při velkém množství zvířat. Velmi nám záleží na tom, aby naši potkánci byli spokojení a měli vše co potřebují. Přestože jsme nyní už mnohem větší rodina než na začátku, počet osazenstva naší pekelnické smečky je takový, abychom plnohodnotně zvládali finančně i časově péči o všechny a umožnili individuální péči o každého jednotlivého potkánka ve všech fázích jeho života od mimátka po podzim života.

Dnes už jsme taková "akorátní" stanice - ani malá ani velká, avšak se slušnou chovnou základnou.

 
Exteriér na který se zaměřujeme

Srst:

 • standard
 • velveteen
 • dlouhosrstý (longhaired- LH)
 • Dlouhosrstý velveteen / harley (longhaired velveteen/ harley)

Uši:

 • standard
 • dumbo
 
Znaky / kresba

Rozdělujeme do dvou linií

Husky linie

 • solid, berkshire, hooded, husky (berkshire), husky (banded), husky (hooded)

Strakatá linie

 • všechny znaky i nestandardní strakáči mimo husky efekt
 
Barvy

Zaměřujeme se především na americkou modrou linii s přesahem do linie mink/platinum + pearl

 • černá (black)
 • aguti (agouti)
 • americká modrá (american blue)
 • modrá aguti (blue agouti)
 • mink
 • skořicová (cinammon)
 • platinová/ americká "červenooká" platina  (american platinum)
 • platinová aguti (platinum agouti)
 • perlová, tmavá perlová, perlový mink (pearl, dark pearl, silver mink)

Barvy, na které se nezaměřujeme, ale mohou se objevit či už jsme je odchovali v minulosti

 • ruská modrá (russian blue)
 • ruská modrá aguti (russian blue agouti)
 • ruská stříbrná (russian silver)
 • ruská stříbrná aguti (russian silver agouti)
 • siamská červenooká s hnědými znaky (seal point siamese)

 

Naše zaměření je poněkud užší, ale jak říkám, nemůžeme chovat všechno. Potkánky jiných barevných linií a potkánky variet rex, fuzz a sphynx najdete jistě u spousty dalších chovatelů.

 

Prioritní cíle
 • zdraví
 • dlouhověkost
 • přátelská povaha

 

Především však je naším cílem pevné zdraví, dlouhověkost a přátelská povaha našich potkánků a jejich potomků. Výstavní úspěchy by byly sice velmi potěšující, avšak pro nás není výstavní exteriér až tak důležitý, proto se na něj nezaměřujeme v prvé řadě. Zdraví a povahy zvířat přísně hlídáme, jelikož naší největší prioritou je odchovávat zdravé a dlouhověké potkánky s milou povahou. A to vše nejen abychom podporovali a zlepšovali úroveň chovu potkánků v ČR, ale především abychom Vám mohli nabídnout výborného kamaráda a mazlíčka pro celou rodinu, který má ty nejlepší předpoklady k tomu, těšit Vás co možná nejdéle.

Většina našich odchovů poputuje do milujících rodin, ne do výstavních klecí (ne že by se tyto dvě varianty navzájem vylučovaly, naopak...ale víte jak to myslím). Samozřejmě se ale občas u nás najdou i zvířátka pro ty majitele, kteří jsou příznivci a aktivní účastníci výstav a kteří chtěji i vyhrávat. Takže se u nás najde pro každého něco :-)

 

Divoká krev

Některé linie / vrhy máme též s příměsí krve divokých potkanů. Hlavním důvodem je oživení krve linií laboráků o nové geny, nezatížené zdravotními problémy typickými pro laboratorní mazlíky- tím zvýšení heterozygotnosti u potomstva. Nutno dodat, že u každého takového vrhu podílových "divočáků" jde často s tím ruku v ruce i snížení "mazlivosti" potkánků, zvýšení ostražitosti až lekavost a povahy jednotlivých mláďat v takovém vrhu se mohou značně lišit. Zatímco jeden je vcelku mazel a kliďas a nikdo by do něj neřekl, že nějaký jeho předek byl divoký potkan, na jiném je tento fakt znát mnohem markantněji. Záleží jednak na procentu krve divoké, ale největší roli v konečném projevu povahy hraje prostá individualita jedince. Proto u mláďat z takových vrhů vždy apeluji, aby se o tyto prcky hlásili pouze odpovědní a zkušení majitelé, kteří se za prvé budou potkánkovi opravdu poctivě věnovat a za druhé, kteří netrvají na umaznelém hadrákovi, ale hledají potkaní osobnost, kterou budou brát takovou, jaká je. Odměnou mu pak bude úžasný a krásný tvoreček, vynalézavý, chytrý, akční, plný lumpáren a s velkou pravděpodobností velice vitální a zdravý do vysokého věku. Podílový divočák se díky jeho povahovým vlastnostem nehodí do rukou někoho, kdo ještě nikdy žádné potkany neměl a rozhodně se nehodí k malým dětem na hraní!

 

Filozofie naší ChS

Máme otevřený chov a to po všech stránkách. 

 1. Apeluji na komunikaci chovatel X majitel, potřebujeme zpětnou vazbu o našich odchovancích. Bez toho nelze dělat kvalitní chovatelskou práci. Nehrajeme si sami na svém písečku, práce pro nás nekončí prodejem mláděte. Je naším posláním i nadále sledovat vývoj života každého našeho mláďátka, v případě potíží pružně reagovat jak v našem chovatelském plánu, tak v pomoci vám. Buďme k sobě přímí, otevření, sdílejme naše potkanářské radosti a starosti. Jen spolu můžeme být silní. Komunikujte s námi.
 2. Návštěvy u nás doma v prostorách chovatelského zařízení jsou možné. Nespočet majitelů si bylo přímo u nás pro své potkánky a na tom nehodláme nic měnit. Rádi ukážeme náš chov, stačí se domluvit. JEN MI PROSÍM NECHOĎTE NA NÁVŠTĚVU, KDYŽ VÁS ZROVNA SKLÁTILA CHŘIPKA, VIRÓZA APOD. Potkani jsou citliví i na mnohé lidské bacily a opravdu nepotřebuji léčit celý svůj chov z vašeho zlatého stafylokoka...
 3. Pravidelně se účastníme výstav, můžete nás na nich potkat, podotazovat se nebo prostě jen přátelsky popovídat.
 4. Veškeré podstatné dění u nás v ChS si můžete přečíst zde na webu v sekci "Novinky". Vždy jednou za čas avizuji, co se u nás děje. Dozvíte se tak v chronologické posloupnosti například: co se u nás narodilo za vrhy, kde jsme byli na výstavě a co jsme tam dělali či vyhráli, avizujeme plánované vrhy, ale dělíme se s vámi i o naše starosti, když nějaké zvířátko onemocní, i o smutné okamžiky, když nějaký z našich milovaných ocásků odejde na Druhý břeh. Nehodlám nikomu "mazat med kolem huby", sdílet výhradně samé zdary a pozitivní řečičky a dělat, jak je náš svět sluníčkový, bezchybný a jak všechno dokonale klape. Naopak. Chci, aby lidé, kteří zabrousí na náš web, měli možnost udělat si reálnou představu o tom, jak funguje život v ChS- tedy že být chovatelem je sice krásné, ale také to není jen o muckání se s našimi miláčky, mnohdy jsou to i velké starosti, výdaje financí i psychických sil a v neposlední řadě slzy.

© 2009 Od Pekelného Strážce - Všechna práva vyhrazena!

Vytvořte si web zdarma!Webnode