O krmení potkanů tak trochu jinak...

 

Součástí naší filozofie, kterak udržet své potkánky zdravé a vitální, je v prvé řadě kvalitní krmivo, jeho pestrost a krmení potravin s výraznými benefity pro správné fungování organismu.

Jsem přesvědčena, že jen pestrá a nejednotvárná strava je právě ta vyvážená, nejpřirozenější a nejvhodnější pro tělíčko potkana. Zároveň by měla být zvířátku dopřávána strava právě taková, aby mělo pevné a zdravé svalstvo a netloustlo.

Na výstavách se s železnou pravidelností setkávám zvláště se samečky, kteří jsou obézní. Někteří až do té míry, že jejich „špíčky“ z hamaku „přetékají“ do všech stran. Majitelé takovýchto tlouštíků jsou často přesvědčeni, že jen macatý potkan je spokojený a každý na první pohled vidí, že se potkan má velmi dobře. Takto by ale zdravé tělíčko vypadat nemělo.

Základ stravy Pekelníků je tedy samosebou suchá krmná směs, kterou si sama míchám. Jinačí složení namíchám pro dospělé samečky, jiné samičkám. Nejbohatší a nejvýživnější směs míchám pro březí a kojící samičky, mláďátka a mladá zvířata v růstu.

Jako základ všech mých směsí používám základní krmnou směs „Avicentra Classic menu drobný hlodavec“. Tato směs obsahuje:

  • pšenici
  • ječmen
  • oves
  • kukuřici
  • kardi
  • slunečnicová semena
  • červený čirok
  • pelušku
  • žlutý hrách
  • vojtěškové granule
  • karob
  • obilné extrudáty

 Tuto směs jsem si vybrala jako základ už před lety. Sice mi ze začátku trochu vadilo potravinářské barvivo. To malé množství obilných extrudátů, které směs obsahuje, jsou viditelně červených a zelených barev. Jinak ale směs krásně voní a je vcelku pěkně vyčištěna od plev, kamínků, nečistot a jiných nechtěných příměsí (což se o mnohých jiných směsích na českém trhu říci nedá). Navíc není předražená. Poměr cena / výkon se mi jeví jako velice dobrý.

Tuto směs ještě dále domíchávám surovinami, které sama neobsahuje, abych každému svému zvířátku dopřála výživu na míru. Další suroviny zařazuji v takovém množství a poměru, jak je to vyhovující pro osazenstvo dané klece/ skupinku.

Domíchávám tyto suroviny:

  • hrách (směs Avicentra sice trochu hrachu obsahuje, ale rostoucím zvířatům dopřávám větší poměr)
  • pohanku
  • lněné semeno
  • čočku
  • proso nebo jáhly
  • kočičí granule -obvykle značky Brit nebo Shelma (přidávám je jen do směsí pro mláďata, aby prckové znali i granule)

 

Když je dobrá domácí úroda, pak do směsí přidávám i celé vlašské a/ nebo lískové ořechy. Jsou bohatým zdrojem živin a navíc skvěle si o ně potkani brousí hlodáky a velice je baví dobývat se do skořápek. Do směsí pro miminka dávám ořechy vylouskané. Maličcí ještě tak silné hlodáky nemají, aby dokázali rozlousknout tvrdé skořápky. Větším mláďatům předkládám ořechy nalousknuté, aby sami přišli na to, že právě ve skořápce se ukrývá ten lahodný poklad :-)

 

Tím ale rozhodně nekončíme...

Naši potkani dále baští:

Živočišné dobroty...

  • maso všeho druhu (drůbeží maso a skelety, hovězí, libové vepřové, ryby, králík, zvěřina, hovězí dršťky)- maso podávám jak vařené, tak syrové přemražené maso ve formě BARFu, klidně včetně chrupavek a kostí, které potkani rádi hlodají
  • vařená slepičí vejce od „šťastných slepic“ ze dvorka
  • tvaroh
  • bílý jogurt (kravský a kozí)
  • čerstvé přírodní sýry
  •  čerstvé NEPASTEROVANÉ kozí mléko (Z PROVĚŘENÉHO CHOVU)

Rostlinné dobroty...

  • rozličné ovoce převážně dle sezony (bobuloviny, malvice včetně jádřinců a slupek a peckovice včetně pecek)
  • rozličná zelenina převážně dle sezony (plodová, kořenová i listová zelenina, po celý rok ale často krmím mrkev, červenou řepu, kořenovou petržel)
  • divoké i mnou vypěstované bylinky převážně dle sezony, v zimě pěstuji na okenním parapetu mladý ječmen, jehož výhony potkani milují

 

Občas...

  • sušený chléb, rohlík, housku či veku (bílé nebo celozrnné)
  • pamlsky jako dropsy, piškoty, sušená masíčka či rybičky pro psy, zvířecí sušenky (někdy kupované, někdy doma s láskou upečené)

 

 

Vařené menu...

  • těstoviny
  • rýži
  • luštěniny
  • pohankové kaše
  • jahlové kaše
  • ovesné kaše
  • krupicová kaše z kozího mléka
  • masovo- zeleninové míchanice á la dětská výživa

 

Do vařeného míchám třeba i maso nebo 100% masové konzervy Chejn bez konzervantů, rozličnou zeleninu, do kaší „na sladko“ přidám kapku medu, trošek tvarohu či jogurtu, oříšky a ovoce čerstvé nebo sušené ve formě křížal. Fantazii se meze nekladou a potkani s chutí baští, až mají boule za ušima :-D

 

Dále do vařeného krmiva přidávám lososový olej, občas kapičku ostropestřcového oleje, trošku sušené mořské řasy, trošku spiruliny, zejména dlouhosrsťákům přidávám Beaphar biotinovou pastu pro kočky a sušené kvasnice.

Dlouhosrstí potkani mají specifické nároky na výživu, aby jejich kůže byla zdravá, hladká a bez stroupků a srst bohatá a lesklá bez lysin, je nezbytné přidávat jim do krmiva pravidelně B-komplex, biotin, Omegu 3 a 6. Proto jim nezapomínám pravidelně dopřávat lososový olej, biotinovou pastu, lněné semínko a kvasnice. To je pak panečku srstička :-)

 

 

Co děláme jinak pro zdraví našich miláčků...

Potkani jsou známí svými sklony k torbě nádorů a všemožných typů rakoviny.

Před lety jsem objevila francouzskou studii, která měla velice přesvědčivé výsledky v prevenci různých typů rakoviny u lidí a laboratorních zvířat a také podpory rekonvalescence po operacích nádorů prsu u žen pomocí obyčejného čerstvého nepasterovaného kozího mléka. Víte, že koza je jediný domestikovaný tvor, který netrpí na rakovinu? Řekla jsem si, že na tom by něco mohlo být. A tak jsem začala pravidelně krmit potkanům čerstvé kozí mléko a výrobky z něj.

Dále jsem se zajímala o další potraviny, které působí podobně preventivně. Jsou to zejména zeleniny obsahující beta-karoten a lykopen. Proto jsem nelenila a pěstovala vlastní domácí zeleninu- zejména rajčata, která moji potkani baští, když je jejich sezóna. Dále hojně krmím na zahradě vypěstovanou kořenovou zeleninu- zejména červenou řepu a mrkev, která se dá velmi dobře skladovat v čerstvém stavu více než půl roku, než doroste následný rok nová várka.

Příznivci výstav mě jistě budou brát za úplného cvoka, protože přeci každý správný vystavovatel ví, že po mrkvičce (a dalších dobrotách obsahujících karoteny) má často srst sklon k nepěkně vypadajícímu rezatění a za to se přeci strhávají body... Někteří chovatelé a vystavovatelé se proto karotenů snad vyloženě bojí...

Jenže... Kdo je z nás vlastně větší blázen? Ten kdo má flegmatické, vypasené zvíře s dokonale zbarvenou srstí, které ale ani ne ve dvou letech bude za sebou tahat 3 nádory a do měsíce uhyne? A nebo ten, který má čilé, štíhlé a svalnaté zvíře, sice s nazrzlým zadkem, ale zdravé a vitální i přes dva a půl roku nebo i déle a bez nádorů?

Jsem možná blázen a určitě moje zvířata nebudou vítězit na každé výstavě, protože většina z nich exteriérem nejsou zrovna tím, co se dnes na výstavách preferuje. Tedy nejsou obrovští, tlustí, dokonale uhlazení, s dokonalým odstínem srsti po celém těle a ani nemají povahy typu „mouchy, sežerte si mě“. Já si však vybrala to druhé. Aktivní a zdravé zvíře i za cenu té „škaredé nazrzlosti“.

V prvních letech existence mé chovatelské stanice, kdy jsem krmila jako tehdy každý normální chovatel, se mi opravdu u několika starých samiček nádory na mléčné žláze objevovaly a adenomů hypofýzy u staroušků také pár bylo.

Po osmi letech krmení kozího mléka, řepy, mrkve a dalších a zároveň hlídání, aby moji potkani neměli nadváhu a přesto jedli hodně pestře, musím konstatovat, že jsem od té doby neměla u žádných svých zvířat nádor mléčné žlázy a jen 3 případy (pitvou potvrzené) adenomu hypofýzy u starých potkanů. Tím výrazem„u svých zvířat“ myslím potkany, kteří jsou u mě od narození a nebo do mé péče přišli jako mláďata, které jsem si vzala od jiného chovatele. Nejedná se tedy o to, že bych měla „zázračné odchovy geneticky téměř prosté nádorů“.Samičky mi netrpí na nádory mléčné žlázy všeobecně, ať jsou to odchovy moje nebo cizí. Podotýkám, že samičky nekastruji. Dnes se z časných kastrací samic, jakožto prevence nádorů mléčné žlázy, stala poměrně móda. Měla jsem kastrované samičky jen v případě, že musely podstoupit císařský řez při špatném průběhu porodu. Ostatní moje samičky mají vše tak, jak je příroda stvořila.

Je pravda, že jsem za ta léta měla pár případů podivných bouliček, některých na boku, jiných na břiše potkana, které mě docela vyděsily. Avšak do dvou dní se z takové bouličky začaly uvolňovat chlupy při jemném zatahání prsty. Po jednom až několika dalších dnech se na něm vytvořil strup a bylo jasné, že jde o absces, nikoli nádor mléčné žlázy. Tyto jsme pak zaléčili obvyklým způsobem a bylo po bouličce :-) A já si oddychla, že moje zvířátko nemusí k doktorovi „pod kudlu“.

Jsem přesvědčena, že právě tato strava, kterou u mě moji potkani po celý život dostávají, je tím „kouzlem“, které krotí nádory.

Další důležitá věc...

Necháváme naše miláčky dojídat vše, co dostanou. Vařeného a čerstvého dostávají vždy jen tolik, aby to stihli do dvou až třech hodin všechno sníst. Co se týče sušené krmné směsi, vždy jim nechávám vyjíst vše, včetně té „nudné pšenice“. Samozřejmě že nejprve ze směsi zmizí oblíbená slunečnice, masové granulky nebo ořechy. Ale aby směs plnila svůj účel vyvážené stravy, musí být vypapáno všechno. Tedy novou várku dostanou, až v mističce a jejím okolí zbydou jen prázdné pluchy i těch „méně oblíbených“ zrnin.

Nachlazení?

A jestliže se dostaví bacílek, nachlazeníčko a nějaký potkánek pšiká? Od toho jsou naše Pekelnické bylinky. Vlastnoručně pěstuji, sbírám, suším a míchám léty ověřené bylinné čajové směsi a vyrábím domácí bylinné sirupy bez chemických konzervantů (jen český řepný cukr a bio citron). A přiznám se, že u nás je s chutí používá celá lidská rodina. Svědčí nám všem.

Jako další rychlou podporu imunity při nachlazení dávám do napájecí vody / čaje vitamínový prášek Supervit S a do vařeného krmiva míchám prášek Immunoregen.

© 2009 Od Pekelného Strážce - Všechna práva vyhrazena!

Vytvořeno službou Webnode